menu
16 °C

Rezerwuj bezpośrednio i otrzymaj BON o wartości 50zł do wykorzystania w naszych restauracjach + RABAT 10% z Kodem Promocyjnym KOSSAK

przyjazd:
25
Wrz 2023
wyjazd:
26
Wrz 2023
Sprawdź dostępność

Spotkanie biznesowe - jak się ubrać?

Zawsze najświeższe informacje

Spotkanie biznesowe - jak się ubrać?
Data publikacji: 25-07-2023

Każda oficjalna okazja, wyjście służbowe czy spotkanie biznesowe generuje w nas stres. Głównie dlatego, że zastanawiamy się w co właściwie się ubrać, aby wyglądać dobrze. Jednak co to właściwie znaczy "dobrze"? Przyjmiemy dzisiaj, że "dobrze" to zgodnie z zasadami, etykietą i odgórnie przyjętymi normami, ale też odpowiednio do okazji i stopnia formalności.

W sieci znajdziecie wiele poradników na temat stylu biznesowego, ale co to znaczy w praktyce i jak dopasować te sztywne ramy do naszej sytuacji? Postaramy się podpowiedzieć jak nie wpaść w pułapkę restrykcyjnych zasad, ale równocześnie prezentować się na spotkaniu biznesowym jak najlepiej.

 

Moda biznesowa - czy wygląd ma znaczenie?

Ze wszystkich stron docierają do nas głosy o tym, aby nie skupiać się przesadnie na ubraniach, ilości posiadanych rzeczy i tym jak wyglądamy. Okres pandemii pokazał zresztą, że ważne biznesowe kwestie można omawiać bez garnituru i dokładnie wypastowanych butów, a perfekcyjny makijaż nie świadczy o tym, czy ktoś jest zadbany czy nie.

Czy zatem myślenie o tym, co ubrać na spotkanie biznesowe powinno spędzać nam sen z powiek? Czy od tego co ubierzemy zależy to, czy zrobimy dobre wrażenie na rozmówcach? Czy pozyskanie istotnego wspólnika uda się tylko wtedy, kiedy ubierzemy na nadgarstek drogi zegarek?

spotkanie biznesowe

Jak widzą nas inni vs jak my widzimy siebie?

Świat biznesu (jak każdy inny "świat") rządzi się swoimi prawami, i wciąż dobrze widziane jest, aby na spotkaniach biznesowych wyglądać przynajmniej tak "dobrze" jak druga strona. To jak zaprezentujemy się w trakcie spotkania biznesowego może wpłynąć na jego efekt, a nasz profesjonalny i odpowiedni wygląd może być dopełnieniem naszego merytorycznego przygotowania.

Nawet jeśli sami czujemy się dobrze w jeansach i swetrze, warto na spotkanie biznesowe, nawet to mniej oficjalne, wybrać ubranie o nieco bardziej formalnym charakterze. Odpowiednio dobrana stylizacja to dla drugiej strony komunikat, że biorą udział w spotkaniu z osobą, którą cechuje profesjonalizm, odpowiednie przygotowanie i dbałość o wizerunek firmy- a co za tym idzie- również o wspólne interesy, które są przedmiotem spotkania biznesowego.

udane spotkanie biznesowe

 

Nie chcemy prawić banałów i pisać, że pierwsze wrażenie w trakcie spotkania może przesądzić o jego przebiegu, ale uważamy, że w niektórych sytuacjach odpowiedni strój może być równie ważny jak merytoryczne przygotowanie i bezpieczniej jest poświęcić mu chwilę.

Warto zaplanować stylizację tak, abyśmy nie czuli się w niej niekomfortowo, ale aby druga strona poczuła, że szanujemy wagę i okazję spotkania.

 

Dress code - co to takiego i jak się do niego dostosować?

Są sytuacje, które wymagają szczególnego przygotowania. Należą do nich rozmowy o pracę, spotkania, podczas których widzimy kogoś po raz pierwszy czy np. duże spotkania biznesowe wewnątrz korporacji. Na takie okazje ustalany jest odpowiedni dress code czyli zestaw zasad dotyczących odpowiedniego ubioru w sytuacjach oficjalnych.

spotkanie biznesowe

Dress code dotyczy wszystkich uczestników spotkania i zazwyczaj są to dość szczegółowe ustalenia, których należy przestrzegać. Aby nie popełniać błędów, warto przed spotkaniem biznesowym sprawdzić czy zaproszenie bądź plan wydarzenia zawiera informację o preferowanym ubiorze uczestników. Takie sytuacje dotyczą zazwyczaj większych spotkań biznesowych (np w sali konferencyjnej), w których bierze udział lider spotkania i inni istotni z biznesowego punktu widzenia uczestnicy.

 

Business formal i business casual - co to znaczy i jaka jest różnica?

Szukając porad dotyczących stylizacji na spotkanie biznesowe możecie natknąć się na zwroty "business formal" i "business casual" (w przypadku mniej formalnego celu spotkania również "smart casual").

Business formal

To dość restrykcyjne zasady co do ubioru zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nie pozostawia on wielu możliwości na interpretację tego, jak ma prezentować się uczestnik spotkania biznesowego. Wymagany jest na spotkaniach, które mają dać nam szansę pozyskania ważnego sponsora lub partnera do projektu, dotyczą ważnych kwestii finansowych (np zdobycie ważnego kontraktu) lub odbywają się w oficjalnych okolicznościach/ w obecności wysoko postawionych osób.

udane spotkanie biznesowe

 

Business casual

To bardziej "casualowa", a więc codzienna wersja dress codu. Jednak wciąż pozostająca w ramach stylu biznesowego forma stylizacji, która dopuszcza niewielkie odstępstwa od stricte formalnej stylizacji. Dopuszcza wprowadzenie kolorów i mniej sztywnych elementów garderoby, dzięki czemu całość stylizacji jest bardziej swobodna. Styl ten często spotykany jest w czasie konferencji naukowych lub spotkań biznesowych z klientami, z którymi mamy już wypracowaną relację, lub kiedy temat spotkania nie jest bardzo oficjalny.

spotkanie biznesowe

Smart casual

Wersja najbardziej swobodna, czyli smart casual pozostawia uczestnikom bardzo szeroki wybór stylizacji, oczywiście z zachowaniem najważniejszych zasad. Bez obaw możemy wybrać ten styl na spotkaniu biznesowym w obrębie naszej firmy czy na spotkanie zorganizowane w nieoficjalnych okolicznościach, np w kawiarni.

 

Poradnik modowy dla pań

Przechodząc do praktycznej strony zagadnienia, spróbujemy teraz odpowiedzieć na pytania o wybór odpowiedniej stylizacji dla kobiet. Nie bez przyczyny damskie działy sklepów odzieżowych zajmują większą powierzchnię niż te męskie. Kobiety mają bowiem szerszy wybór elementów garderoby w każdym możliwym stylu.

Jeśli chodzi o styl najbardziej formalny, to panie mają do wyboru jedną z trzech opcji: spodnie, spódnica lub sukienka. Doskonale sprawdzi się tu damski garnitur, uzupełniony o zabudowane obuwie na obcasie.

jak się ubrać na spotkanie biznesowe

Wybierając spódnicę lub sukienkę należy pamiętać o ich odpowiedniej długości. Unikajmy zbyt krótkich spódnic, ale i zbyt długich sukienek, które mogą przywodzić na myśl bardziej wakacyjne stylizacje.

W przypadku spodni i spódnic należy również dobrać odpowiednią bluzkę lub koszulę. Odradza się wybieranie ubrań z głębokim dekoltem, zbyt obcisłych i odsłaniających dużo ciała.

Kolejną z istotnych kwestii są dodatki, takie jak buty czy torebka. Dobrym pomysłem jest dobranie ich pod kolor. Buty powinny mieć zakryte palce i pięty, jeśli nie czujemy się komfortowo w wysokich obcasach, wybór może paść np. na skórzane mokasyny. Nie należy też zapominać o rajstopach, które są wymagane również latem.

jak się ubrać na spotkanie biznesowe

Jeśli chodzi o kolorystykę to najlepszym wyborem będą:

  • odcienie szarości,

  • odcienie czerni,

  • beż,

  • granat,

  • biel.

Większą swobodę daje nam styl business casual, który dopuszcza lekkie modyfikacje formalnego stylu. Można w jego obrębie zrezygnować np. z żakietu, a koszulę zastąpić bluzką. Spotkania biznesowe w tym stylu są też bardziej kolorowe, dopuszcza się bowiem szerszą paletę barw, a także wzorów. Wciąż należy pamiętać o odpowiednich fasonach ubrań oraz dobrze dobranym obuwiu.

 

Poradnik modowy dla panów

Panowie mają mniejszy wybór stylizacji, ale dzięki temu mniej zmartwień przy ich komponowaniu. W przypadku formalnego stylu biznesowego konieczny jest garnitur i tutaj stawiamy kropkę. Do garnituru należy oczywiście dobrać odpowiednią koszulę (białą bądź błękitną) oraz krawat i eleganckie buty.

Styl business casual pozwala na lekką modyfikację tego oficjalnego ubrania. Marynarka może nie być skompletowana ze spodniami (można zrezygnować z garnituru na rzecz spodni chino i marynarki w mniej formalnym stylu). Latem można postawić na lżejsze materiały, takie jak np. len, a zimą marynarkę można zastąpić swetrem w neutralnym kolorze, spod którego będzie widoczny kołnierzyk koszuli. Można również zrezygnować z krawata.

spotkanie biznesowe

Spotkanie biznesowe w stylu casual - nieformalny charakter zebrania a strój uczestników

Styl smart casual doskolane sprawdzi się do codziennej pracy w biurze i spotkań biznesowych o charakterze nieformalnym. Jest dość elastyczny, jeśli chodzi o to, co można a czego nie można ubrać na casualowe spotkanie biznesowe.

Panie znów mają tu większe pole wyboru. Jeansy i koszula, mniej eleganckie buty, a nawet zwiewna sukienka - jeśli tylko forma spotkania czy charakter pracy nie zmuszają nas do stosowania się do wyżej wymienionych zasad, możemy potraktować kwestię ubioru dosyć swobodnie i czuć się komfortowo.

spotkanie biznesowe

 

Podobnie jak w przypadku stylizacji kobiecych, również i dla panów styl smart casual jest bardzo łaskawy. Formalne obuwie można zamienić na mokasyny, rękawy koszuli podwinąć i zrezygnować z marynarki.

Pamiętajcie jednak, że wciąż są to spotkania biznesowe, a nie piknik w parku, dlatego warto postarać się, aby dostosować się do charakteru spotkania i innych jego uczestników.

dobra organizacja spotkania

Spotkanie biznesowe w Hotelu Kossak

Niezależnie od tego, czy organizujesz spotkanie bardziej czy mniej formalne - potrzebujesz miejsca, gdzie w komfortowych warunkach będzie mogło się ono odbyć. Hotel Kossak to idealna przestrzeń do organizacji wszelkich wydarzeń biznesowych. Skontaktuj się z nami a my przedstawimy Ci najlepszą ofertę i pomożemy na każdym etapie organizacji! https://hotelkossak.pl/biznes/centrum-konferencyjne

 

zamknij
Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj najświeższe informacje o naszym hotelu.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij