Hotel KossakHotel Kossak
Hotel KossakHotel Kossak

Kopalnia Soli w Wieliczce razem z kopalnią w Bochni stanowią jedne z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie. Są najdłużej czynnymi zakładami przemysłowymi - prosperują do dziś. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później wpisana przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa. Podziemna Trasa Turystyczna wielickiej kopalni powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Składa się ona z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów (poziomy I – III), a na trasie jest do pokonania ok. 800 schodów.

Ciekawostką jest, że najstarszą zlokalizowaną dziś częścią kopalni jest szyb Goryszowki, pochodzący z drugiej połowy XIII w. Jest użytkowany bez przerwy od średniowiecza, aż do chwili obecnej. Poza Szybem istnieje jeszcze wiele ciekawych miejsc na trasie. Najważniejsze z nich poznasz zerkając niżej.

KAPLICA ŚW. ANTONIEGO

Najstarsza z zachowanych podziemnych kaplic, poświęcona została w 1698 roku. Wykonano ją w stylu barokowym, składa się z prezbiterium, nawy i przedsionka zawierającego, ze względu na szczupłość miejsca, ambonę.

KOMORA JANOWICE

Znajdziesz tam grupę wykutych z soli postaci, ilustrujących legendę o pierścieniu świętej Kingi znalezionym w pierwszej bryle soli.

KOMORA SPALONA

Pokazywana jest tam niebezpieczna praca przy wypalaniu metanu.

KOMORA PIESKOWA SKAŁA

Komora ta powstała około 1669 roku. Łączy poziom I z II wyższym im. Braci Markowskich, położonym 90 metrów pod ziemią. W komorze wyeksponowano inne urządzenie służące do transportu pionowego – krzyż ręczny. Zachowane zostały fragmenty starych schodów wykutych w skale solnej, używanych przez tragarzy zwanych nosiczami (ciekawostką jest, że ich praca została przedstawiona w jednej z kawern). W innej części komory znajdują się trzy krasnoludki wykonane na początku XX wieku przez górnika-rzeźbiarza Józefa Markowskiego. Schodami komory dochodzi się do poprzeczni Kunegunda, w której zachowały się rynny służące do odwadniania kopalni.

PODSZYBIE KUNEGUNDA

To z kolei miejsce łączące komorę Kazimierza Wielkiego z poziomem II wyższym. Można w niej zaobserwować liczne formy wtórnej krystalizacji soli: stalaktyty, stalagmity. Znajdują się tam także liczne figurki krasnoludków w pozach dawnych górników np. nosiczy czy wozaków.

BOCHNIA

Mówiąc o Wieliczce, nie sposób nie wspomnieć o Bochni, gdzie również znajduje się Zabytkowa Kopalnia Soli. To najstarsza na ziemiach polskich kopalnia, w której rozpoczęto wydobycie soli kamiennej. Przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.
Kopalnię można zwiedzać pieszo oraz łodziami. Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice, a także narzędzia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami.